Szczegółowa analiza propozycji kredytów konsolidacyjnych

Jeżeli znajdujemy się w gronie osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, z pewnością musimy zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki mają bezpośredni lub też pośredni wpływ na stopień atrakcyjności takiego zobowiązania. Wiele zależy tutaj od okoliczności danego przypadku, a także od preferencji osoby zainteresowanej wcięciem takiego kredytu. Trzeba pamiętać o tym, aby zbudować sobie odpowiednie zaplecze informacyjne w tym obszarze. Nie można również bazować na emocjach, czy ogólnikowych informacjach. W kwestiach finansowych znaczenie mają konkrety i to na nich należy się skupić. Jednym z etapów procesu decyzyjnego odnoszącego się do kredytów konsolidacyjnych bez wątpienia jest przeprowadzenie skrupulatnej analizy ofert, jakie ma nam do zaoferowania rynek w tym właśnie zakresie. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele, ponieważ różnego rodzaju instytucje bankowe mają taką pozycję jak kredyt konsolidacyjny w swojej ofercie. Musimy zatem dokładnie przyjrzeć się szczegółom dostępnych propozycji.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych istnieje wiele rozmaitych czynników, na które musimy zwracać uwagę. Jeśli chodzi o same oferty tego rodzaju zobowiązań, znaczenie mają tutaj takie parametry jak chociażby:

  • całkowite koszty dotyczące kredytu konsolidacyjnego
  • okres kredytowania
  • wymagania instytucji bankowej w odniesieniu do potencjalnych kredytobiorców

Bardzo istotnym zagadnieniem jest również to, aby zorientować się, czy dana propozycja dotyczy tradycyjnego kredytu konsolidacyjnego, czy też wariantu hipotecznego takiego zobowiązania. W tym drugim przypadku bowiem zabezpieczeniem spłaty należności jest nieruchomość.

Jeśli chodzi o całkowite koszty związane z kredytem konsolidacyjnym, znaczenie mają tutaj takie parametry jak oprocentowanie, a także koszty o charakterze dodatkowym. Wiele osób patrzy wyłącznie na kwestię odsetek, gdy tymczasem nie jest to jedyny parametr, o którym musimy pamiętać. Musimy w swojej analizie uwzględnić pełną kwotę, którą będziemy musieli zwrócić bankowi, oprócz – oczywiście – kwoty, którą uzyskaliśmy przy pomocy kredytu konsolidacyjnego. W reklamach oraz innych ogólnikowych źródłach informacji o ofertach tego rodzaju kwestia całkowitych kosztów określana jest przy pomocy Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, czyli RRSO. Musimy jednak pamiętać o tym, że jest ona wówczas obliczana na reprezentatywnym przykładzie, który opiera się na informacjach poglądowych, jakimi dysponuje bank. Nasz przypadek może okazać się zatem zupełnie odmienny i trzeba o tym pamiętać.

Ważny jest bowiem okres kredytowania. Im jest on dłuższy, tym więcej odsetek zostanie nam naliczone, a co za tym idzie – wzrośnie całkowity koszt kredytu. Wiele osób nie chce wiązać się długoterminową umową z bankiem, dlatego też mogą one poszukiwać ofert ze stosunkowo krótkim okresem kredytowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie rozwiązanie może być niejednokrotnie powiązane z dosyć wysoką miesięczną ratą. Dodatkowo przy poszukiwaniach, analizie oraz staraniu się o kredyt konsolidacyjny bardzo ważną rolę odgrywa także kwestia naszego budżetu. Musimy upewnić się, że będziemy w stanie terminowo regulować należności. Oprócz tego musimy odnieść warunki znalezionych ofert dotyczących kredytów konsolidacyjnych do całokształtu płaconych przez nas do tej pory zobowiązań, które chcemy poddać połączeniu. W związku z naszym zainteresowaniem, co do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, bez wątpienia czeka nas dużo pracy o charakterze analitycznym.