Kredyt gotówkowy - o czym należy pamiętać przy jego zaciąganiu?

Kredyty gotówkowe to produkty które z roku na rok staja się coraz bardziej popularne i coraz chętniej po nie sięgamy. Jednak pamiętajmy o tym, że kredyt gotówkowy to dość istotna decyzja którą przyjdzie nam podjąć. Dlatego warto wgłębić się w umowę i warunki danej oferty a przy tym również porównać ze sobą kilka różnych ofert. A zatem każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, musi wiedzieć o tym, iż taką decyzję należy podejmować w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Pamiętajmy o tym, że takie zobowiązanie zazwyczaj spłacamy przez wiele lat - kredyt gotówkowy zaciągany na 5 lat, 10 lub 25 nikogo już dzisiaj nie dziwi. W chwili kiedy jesteśmy pewni, że kredyt gotówkowy jest nam niezbędny, powinniśmy zabrać się za szukanie najkorzystniejszej oferty. Warto wówczas wiedzieć czym należy się kierować przy poszukiwaniu kredytu gotówkowego w banku.

Kredyt gotówkowy - co to takiego?

Kredyt gotówkowy określany jest również jako pożyczka bądź kredyt konsumpcyjny. Pamiętajmy jednak, że pożyczka gotówkowa z banku to nie to samo co pożyczka gotówkowa z firmy pożyczkowej. Różnica polega na tym, że działalność banków jest bardzo dokładnie określona w ustawie o kredycie konsumenckim, natomiast w przypadku instytucji pożyczkowych mogą one pożyczać swoim klientom pieniądze w oparciu o kodeks cywilny. A zatem zaciągnięcie pożyczki w instytucji pożyczkowej może mieć dla niektórych osób bardzo przykre konsekwencje i może kosztować majątek. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaciąganie kredytu w banku zobowiązań w bankach. Banki objęte są ustawa na podstawi której mogą naliczać wszelkiego rodzaju opłaty, natomiast w przypadku instytucji pozabankowych wysokość opłat uzależniona jest od polityki danej instytucji.

Ustawa o kredycie konsumenckim w sposób dokładny określa, w jaki sposób powinny funkcjonować firmy pozabankowe, banki oraz firmy pożyczkowe. Przepisy nakładają na wszystkie te instytucje różne obowiązki dotyczące udzielania informacji swoim klientom. Każdy kredytobiorca musi dokładnie zapoznać się z z umową w szczególnie w zakresie za wszelkiego rodzaju kosztów wynikających z zaciągnięcia konkretnego kredytu gotówkowego. Niestety bardzo często umowy bankowe są skonstruowane w taki sposób że przeciętny polak może mieć duży problem ze zrozumieniem poszczególnych zapisów. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki kredytów gotówkowych, w której wszystkie koszty są opisane w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Dzięki niej możemy również wybrać rozwiązanie najtańsze i najbardziej dla nas korzystne.

Procedury związane z zaciągnięciem chwilówki z firmy pożyczkowej są znacznie krótsze niż w banku. Liczba formalności jest ograniczona do minimum. Ponadto, bardzo duża liczba firm pozabankowych ma również dla swoich klientów darmowe pożyczki nawet na okres 45 dni. Jednak każdy, kto chce zaciągnąć kredyt na większą kwotę bądź na dłuższy okres musi zdać się na ofertę banku, ponieważ firmy pożyczkowe nie udzielają zobowiązań na tak długi okres.