Kredyt gotówkowy - co musisz o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy, lub pożyczka na dowolny cel udzielana w banku, to produkt, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Z roku na rok przybywa w Polsce osób, które sięgają po zobowiązanie finansowe. Według statystyk, to właśnie kredyty gotówkowe są udzielane najczęściej. Powodem nie jest wyłącznie możliwość wykorzystania pieniędzy bez podawania powodu w jakim zaciągane jest zadłużenie ale przede wszystkim szansa na otrzymanie gotówki w bardzo krótkim czasie. 

Bank czy parabank?

Uważasz, że kredyt w banku nie różni się niczym od zadłużenia jakie możesz zaciągnąć w firmie pożyczkowej? Tylko pozornie te dwa produkty są do siebie podobne. Choć mają ze sobą kilka wspólnych cech, dzieli je bardzo wiele i nie należy ich ze sobą mylić.

Usługa

Kredyt lub pożyczka w banku

Pożyczka pozabankowa

Maksymalna wartość zadłużenia

Bank określa indywidualnie wartość maksymalnego zobowiązania, na podstawie zdolności kredytowej Klienta.

Większość banków określa najwyższą kwotę od 150 000,00 złotych do 200 000,00 złotych.

Firmy pożyczkowe oferują dużo niższe kwoty. Najczęściej są to produkty, których wartość nie przekracza 3 000,00 złotych. Pojawiają się jednak na rynku usługi, które mogą zapewnić nawet do 10 000,00 złotych.

Okres spłaty

Od kilku do kilkudziesięciu miesięcznych rat. Na rynku są m.in. kredyty z możliwością spłaty przez 10 lat.

Możliwość wyboru rat równych lub malejących.

Od kilku dni do kilku miesięcy. Najczęściej stosowane są raty tygodniowe, choć coraz więcej parabanków umożliwia spłatę miesięczną.

Formalności

Każdy bank sprawdza historię kredytową oraz zdolność kredytową usługobiorcy. Kredyty gotówkowe charakteryzują się minimalnymi formalnościami jakie musi wypełnić kredytobiorca. Najczęściej wystarczy wyłącznie osobiste oświadczenia o dochodach oraz przedstawienie dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość.

Parabank nie wymaga praktycznie żadnych zbędnych formalności od swoich Klientów. Wystarczy dowód osobisty i tylko w nielicznych przypadkach potwierdzenie o stałych dochodach.

Dostęp do pieniędzy

W ciągu jednego dnia

W ciągu kilkunastu minut

Koszt

Ze względu na możliwość zmniejszenia ryzyka przez bank, kredyt gotówkowy jest dużo tańszy od pożyczki. Całkowity koszt zależe przede wszystkim od oprocentowania nominalnego oraz prowizji.

Parabanki pobierają przede wszystkim wysokie prowizje i inne dodatkowe opłaty, takie jak koszt wizyty pracownika firmy w miejscu zamieszkania Klienta, opłaty za przypomnienia o spłacie.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem zadłużenia i posiadasz zdolność kredytową, zdecyduj się na kredyt dostępny w banku. Znacznie zaoszczędzisz na spłacie swojego zadłużenia, nawet jeżeli zdecydujesz się na wyższą kwotę. Pamiętaj, że nie tylko proces ubiegania się o dodatkowe pieniądze jest istotny, ale to właśnie okres kredytowania będzie dla Ciebie najważniejszy i warto zadbać o jego komfort. Przed podpisaniem umowy upewnij się, że przeczytałeś wszystkie dokumenty ze zrozumieniem i w pełni się na nie zgadzasz.