Jakich ofert unikać decydując się na pożyczkę?

Nie każde zobowiązanie finansowe oferowane przez banki jest atrakcyjne i zapewni Ci bezproblemowy okres spłaty. Parabanki, a także banki często sięgają po sposoby, które zwiększają opłaty z jakimi musi liczyć się kredytobiorca. Dlatego zanim zaczniesz szukać odpowiedniego kredytu gotówkowego poznaj wszystkie haczyki na jakie musisz uważać zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki.

Dobra umowa powinna być dla Ciebie całkowicie zrozumiała. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę zawsze ją dokładnie przeczytaj, nawet kilkakrotnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niesprecyzowanych podpunktów dokumentu, skontaktuj się z doradcą banku. Obowiązkiem pracowników instytucji jest zapewnić Ci dostęp do informacji, które potrzebujesz by podjąć ostateczną decyzję. Dowiesz się między innymi ile wynosi dokładnie RRSO, a także czy bank wymaga od kredytobiorcy opłat za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Haczyki i gwiazdki - uważaj

Tylko całkowita wartość kredytu pozwoli Ci poznać kwotę jaką będziesz zmuszony wpłacić na konto banku. Osoby zainteresowane pożyczkami najczęściej sprawdzają wyłącznie oprocentowanie nominalne, co pozwala poznać wyłącznie część kosztów. Poznając wszystkie warunki umowy z łatwością porównasz czy są one korzystniejsze od pozostałych usług dostępnych na rynku. Dzięki temu unikniesz zbyt wysokich opłat, które przerastają Twoje możliwości lub są po prostu niekorzystne dla usługobiorców.

Jeżeli zależy Ci na tym by kredyt gotówkowy spełniał Twoje wymagania i był dla Ciebie potrzebnym wsparciem unikaj kilku czynników, które świadczą o tym, że bank nie proponuje Ci najlepszej oferty.

  • Prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego może być nawet dwukrotnie wyższa od standardowego oprocentowania. Szczególnie teraz, gdy na wysokość oprocentowania wpływ mają niskie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, instytucje chętnie sięgają po wyższe prowizje, które są w stanie wyrównać ich straty finansowe.

  • Opłata przygotowawcza nie jest tak popularna jak prowizja, ale może także być doskonałym sposobem na podwyższenie całkowitego kosztu zadłużenia. Warto więc zapytać się lub sprawdzić wcześniej czy bank wymaga takiej opłaty, która może sięgać nawet do kilku procent wartości pożyczki.

  • Wiele kredytobiorców musi skorzystać z innych usług banku w którym ubiega się o kredyt. Wśród nich są m.in. dodatkowo płatne konto osobiste czy ubezpieczenie zadłużenia. Każdy z takich produktów będzie mieć wpływ na wysokość Twojej raty.

  • Istnieją także opłaty, które zainteresują Cię w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. To sposób na uniknięcie części odsetek ale nie zawsze jest to korzystne gdyż dodatkowe koszta mogą przewyższyć planowane oszczędności.