Czy warto powiadamiać bank w razie wystąpienia problemów z zadłużeniem?

Wielu kredytobiorców wpada w tarapaty ekonomiczne już pod podpisaniu umowy kredytowej. Co w takim przypadku najlepiej robić i jak zabezpieczyć prawidłowo interesy gospodarstwa domowego? Możesz naturalnie porozmawiać z bankiem detalicznym o procesie restrukturyzacji, ale czy to w ogóle właściwa perspektywa?

Banki detaliczne aktualnie podchodzą bardzo precyzyjnie do zarządzania ryzykiem i mają wręcz prawny obowiązek przygotowania metod restrukturyzacyjnych dla kredytobiorców. Widać to szczególnie w ramach zaciągania kredytów hipotecznych. Jeżeli po zaciągnięciu kredytu hipotecznego masz problem ze spłatą bank detaliczny negocjuje optymalne warunki restrukturyzacji, łącznie z podpisaniem dodatkowych aneksów do dotychczasowej umowy kredytowej. Standardowy kredytobiorca posiadający kredyty gotówkowe, czy limity na kartach kredytowych najszybciej przywróci budżet domowy do sprawności, dzięki konsolidacji. Narzędzie w postaci konsolidacji zadłużenia służy kredytobiorcom, którzy nadmiernie się zadłużyli, ale posiadają jeszcze pozytywną zdolność kredytową lub znajdują się na absolutnej granicy wypłacalności. Konsolidacja prowadzi naturalnie do obniżenia raty miesięcznej, ale nie zawsze. Niektórzy kredytobiorcy wolą skrócić czas obowiązywania umów kredytowych w zamian za większą ratę miesięczną. Z tego powodu konsolidacja kredytów to bardzo elastyczne rozwiązanie dopasowane do potrzeb praktycznie każdego zadłużonego gospodarstwa domowego.

Przy klasycznych kredytach gotówkowych banki detaliczne rzadko wymagają zabezpieczeń majątkowych. Wystarczy tylko prawidłowe potwierdzenie dochodów, stabilności ekonomicznej. Bez pozytywnej zdolności kredytowej nie ma mowy o prawidłowej restrukturyzacji zadłużenia. W takim przypadku pozostaje ci kontakt z niezależnymi inwestorami indywidualnymi. Bank z reguły warto jak najszybciej powiadamiać o problemach z zadłużeniem, ponieważ to szansa na ograniczenie kontaktu z działem windykacyjnym. Dobrze, jeżeli współpracujesz z dobrym pośrednikiem kredytowym, a nie bezpośrednio z bankiem. Wtedy zaplanowanie restrukturyzacji nie jest takie trudne i nie nadwyręża za bardzo historii spłaty zobowiązania. Pośrednik bierze bowiem odpowiedzialność za negocjacje nowych warunków z bankiem, na blogu http://www.prokredyty.com.pl/ przeczytasz więcej o finansach.