Czy trudno o kredyt gotówkowy?

Zadłużenie gospodarstwa domowego to coraz mniejszy problem ze względu na optymalizację przepisów dotyczących udzielania pożyczek gotówkowych. O jakie rzeczy warto zadbać, aby przyśpieszyć procedury wypłaty dodatkowych środków na konsumpcję?

Podstawowe formalności

Podstawowy krok to przekazanie doradcy aktualnego dowodu osobistego. Przy okazji warto wspomnieć o prawidłowej ochronie dokumentu tożsamości przez konto w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki niemu w razie problemów wybierzesz opcję zastrzeżenia dowodu. W większości instytucji kredytowych wystarczy oświadczenie o dochodach. Jeżeli doradca kredytowy ma wątpliwości może poprosić o potwierdzenia z rachunku osobistego pod warunkiem, że zaciągasz kredyt gotówkowy w banku, w którym nie posiadasz konta.

Najlepsze narzędzie do sprawdzania punktacji kredytowej

Konto w BIK umożliwia przeliczenie punktacji kredytowej w kalkulatorze, który bazuje na danych pochodzących bezpośrednio ze spersonalizowanego raportu. To duże ułatwienie podczas porównywania ofert kredytów gotówkowych. Trudniej o kredyt gotówkowy u kredytobiorców z zaległościami w spłacie, z niepewną sytuacją ekonomiczną. Po wykryciu takich problemów bank może zaproponować weksel in blanco, oczywiście z odpowiednią deklaracją dokonywania ostatecznego wpisu. W problematycznych umowach dobrze służy zabezpieczenie na majątku, czy pozyskanie żyranta, który decyduje się na przejęcie praktycznie całego ryzyka spłaty.

Powszechne problemy w dostępności do kredytu gotówkowego

Najtrudniej o kredyt gotówkowy, kiedy otrzymujesz wynagrodzenie (dochody netto) w dużych odstępach. Ten problem dotyczy osób zatrudnionych na umowę o dzieło, czy nawet umowę zlecenie. W takich umowach bardzo często dochodzi do utraty płynności, co uniemożliwia sprawne regulowanie miesięcznych zobowiązań. Banki bazują na prawie bankowym i pozostałych ustawach, co jest dużą różnicą w stosunku do firm pożyczkowych, gdzie wystarczy dopełnienie norm wynikających z kodeksu cywilnego.

Alternatywa zadłużeniowa

Trudności w dostępnie do kredytu gotówkowego wynikają z zaburzonej zdolności kredytowej, a także z braku dodatkowych zabezpieczeń. Jedyna alternatywa to chwilówki, czy pożyczki krótkoterminowe bez BIK i KRD dla zadłużonych z komornikiem.