Refinansowanie kredytu hipotecznego

Spłacasz kredyt hipoteczny, ale jego warunki Ci nie odpowiadają? Jeśli znajdziesz lepszą ofertę, to możesz go zmienić! W jaki sposób to zrobić? Z pomocą przychodzi refinansowanie kredytu hipotecznego, który może zaproponować inny bank. Jak znaleźć taką ofertę i kto w ogóle może ją uzyskać? Przeczytaj, na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego i czy aby na pewno zawsze jest ono korzystne.

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to po prostu przeniesienie zobowiązania do innego banku i to takiego, w którym otrzymasz atrakcyjniejsze warunki jego spłaty. Jak to dokładnie działa w praktyce? Nowy bank spłaca Twój dotychczasowy kredyt hipoteczny, a tym samym nabywa objętą nim wierzytelność. Spłacasz zatem pierwotny kredyt środkami, które pozyskujesz z nowego kredytu. Poza mniejszą ratą bądź też krótszym okresem spłaty nic się jednak nie zmienia. Nadal co miesiąc uiszczasz raty, tyle że już w innym banku.

 

Z refinansowania kredytu hipotecznego warto skorzystać, gdy podpisana przez Ciebie umowa kredytowa staje się niekorzystna. Jak to sprawdzić? Najlepiej na bieżąco obserwując dostępne oferty. Nie musisz spłacać kredytu, który okazuje się niedostosowany do obecnych realiów.

 

Co ciekawe, nie ma limitu liczby skorzystania z oferty refinansowania kredytu. Możesz zatem z niej skorzystać więcej niż raz.

Refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku - czy jest możliwe?

Refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku jest jak najbardziej możliwe, o ile bank zgodzi się zmienić warunki kredytowe. Tak naprawdę mowa wówczas nie do końca o refinansowaniu, a o restrukturyzacji kredytu. Miej jednak na uwadze, że nie zawsze to będzie możliwe. Aby móc z takiej oferty skorzystać, trzeba najpierw podjąć negocjację z bankiem. Zazwyczaj są one inicjatywą kredytobiorcy. Bank wcale nie musi na nie przystać. Wiele zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy, ale i aktualnych ofert, które dostępne są w konkurencyjnych bankach.

Refinansowanie kredytu hipotecznego - kto może się starać?

Kto może się starać o refinansowanie kredytu hipotecznego? Niemal każdy, kto posiada kredyt hipoteczny. Warunkiem skorzystania z refinansowania jest także posiadanie zdolności kredytowej. Musisz wiedzieć, że nowy bank sprawdzi ją po raz kolejny. Nie wystarczy więc informacja, że przy pierwotnym wniosku kredytowym, bank uznał, że posiadasz zdolność kredytową. Twoja sytuacja finansowa mogła się przecież znacząco pogorszyć. Jeśli zatem Twoje zarobki zmniejszyły się od momentu otrzymania kredytu hipotecznego, to licz się z tym, że bank może odmówić sfinansowania Twojego kredytu hipotecznego.

Jaki jest koszt refinansowania kredytu hipotecznego?

Z refinansowania kredytu hipotecznego warto skorzystać tylko wtedy, gdy koszty nowej oferty są mniejsze niż dotychczasowej. Czy są jednak jakieś inne koszty poza oprocentowaniem czy prowizją banku, na które musisz zwrócić uwagę? Do uruchomienia kredytu refinansowego trzeba złożyć wniosek o wpis hipoteki na rzecz nowego banku. Koszt złożenia takiego wniosku wynosi 200 złotych, nie jest więc przesadnie wysoki. Poza tym nie powinieneś raczej ponieść dodatkowych kosztów.

 

Zanim podpiszesz umowę na refinansowanie kredytu, sprawdź wysokość opłaty za wcześniejszą spłatę przenoszonego kredytu. Może się zdarzyć, że spłata kredytu w ciągu pierwszych kilku lat od podpisania umowy, pociąga za sobą wysokie koszty dodatkowe.

 

Chcesz wiedzieć, ile zaoszczędzisz na nowej ofercie? W sieci znajdziesz kalkulatory refinansowania kredytu hipotecznego, które pomogą Ci to obliczyć.

Refinansowanie kredytu hipotecznego - warunki

Warunki refinansowania kredytu hipotecznego są zależne przede wszystkim od oferty, z której chcesz skorzystać. Miej na względzie, że dość często się one zmieniają. Może okazać się, że dana oferta jest promocyjna i dostępna jedynie sezonowo. Z pewnością musisz wziąć pod uwagę fakt, że nowy bank zweryfikuje ponownie Twoją zdolność kredytową. Może także zażądać przedstawienia dokumentów. Co się do nich zalicza? Najczęściej wśród wymaganych dokumentów do uzyskania refinansowania kredytu hipotecznego znajdują się:
 

  • dokumenty dotyczące obecnego kredytu – np. umowę kredytowa,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości – np. wypis z księgi wieczystej,
  • dokumenty potwierdzające dochody – np. zaświadczenie o zarobkach.

 

A co z wkładem własnym? Nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego przy przenoszeniu kredytu hipotecznego z banku do banku, ponieważ jego miejsce zastępuje różnica między obecnym saldem zadłużenia a wartością nieruchomości. J

W którym banku można refinansować kredyt hipoteczny?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to oferta, którą znaleźć można w większości banków funkcjonujących na polskim rynku. Przyjrzyjmy się wspólnie bliżej wybranym z nich.

 

Ciekawą propozycję refinansowania kredytu hipotecznego znaleźć można w Alior Banku, który to oferuje kredyt refinansowy z prowizją 0% i marżą od 1,99 p.p. Bank nie podwyższa oprocentowania do czasu dokonania wpisu do hipoteki.

 

Refinansowanie kredytu hipotecznego w Santander to zaś możliwość otrzymania dodatkowych środków na dowolny cel oraz kredyt w maksymalnej kwocie 10 milionów z okresem spłaty wynoszącym nawet 30 lat. Do wyboru jest kredyt z oprocentowaniem zmiennym lub stałym przez 5 lat.


 

Jeszcze inaczej prezentuje się oferta refinansowania kredytu hipotecznego w Millennium, gdzie prowizja za udzielenie kredytu nie jest pobierana, podobnie jak za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Również istnieje możliwość wyboru stałego oprocentowania na 5 lat. Ponadto, można raz w roku skorzystać z wakacji kredytowych.

 

Refinansowanie kredytu hipotecznego dostępne jest też m.in. w Pekao, gdzie marża podstawowa wynosi 1,89%, ale można ją obniżyć wybierając ubezpieczenie spłaty kredytu.

Czy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Warto pomyśleć nad refinansowaniem kredytu hipotecznego, gdy aktualna Twoja aktualna oferta kredytowa jest dla Ciebie niekorzystna. Być może podpisałeś umowę kredytową kilka lat temu, gdy warunki przyznawania kredytów hipotecznych były nieco inne. Sprawdzaj zatem, co jakiś czas, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło. Może się okazać, że obecne oferty kredytów hipotecznych są o wiele korzystniejsze. Wówczas refinansowanie kredytu pozwoli Ci po prostu zaoszczędzić. Co więcej, przy refinansowaniu kredytu hipotecznego możesz także zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania. Wówczas rata będzie jeszcze niższa.

 

Refinansowanie kredytu hipotecznego wcale nie jest tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. W końcu po co masz przepłacać, gdy na rynku kredytowym dostępne są znacznie bardziej atrakcyjne oferty? Wystarczy, że je porównasz i wybierzesz tę, dzięki której możesz płacić mniej.